Mesane Pili Uygulaması ( Nöromodulasyon )

mesane pili

Nedir ?

Sakral sinir stimulatörü  adı verilen bu cihaz, kalp ritmini düzenleyici piller büyüklüğünde bir cihazdır. Cihaz cilt altında kalça üzerine yerleştirilir. Cihazın kabloları sakral sinir adı verilen ve kalça kemiği üzerinde yer alan sinirlere yerleştirilir. Cihazın elektrik sinyalleri sakral siniri uyarır. Böylece mesaneye giden sinirlere de uyarı gönderilerek sıkışarak idrar kaçırma, idrara aşırı sıkışma, sık idrara gitme, idrar yapamama gibi hastalıkların önlenmesi amaçlanır.( Şekil 1 )

Kime uygulanır?

Mesane pili ya da sakral nöromodülasyon, diğer tedaviler ile düzelmeyen idrar sıkışması  ve tıkanıklık olmadığı halde idrar yapamama gibi işeme bozukluklarında kullanılan bir tedavi yöntemidir.  İşlem basit ve güvenlidir.

Hastaya kalıcı bir implant yerleştirilmeden önce deneme dönemi vardır. Tedaviye cevap veren hastalara kalıcı implant yerleştirilir. Mesane pili, nöroüroloji konusunda deneyimli olan üroloji doktorları tarafından takılır.

Nasıl Uygulanır ?  

 

Test uygulaması (Birinci safha)

 

Hasta operasyon masasına yüzüstü pozisyonda yatırılır. Bel ve kalça alanı temizlenerek steril koşullarda hazırlanır… Müdahalenin yapılacağı alan lokal anestezik ilaçlarla uyuşturulduktan sonra iğne foramene yerleştirilir. İğnenin dışta kalan kısmından uyaran verilir. Stimülasyon sonucu yer kesinleşince, elektrodun dışta kalan kısmı cilt altı tunel oluşturularak orta koltuk altı çizgisi hizasında kalça kemiği seviyesinden çıkartılır ve test stimülatörü ile birleştirilir. Bu sayede enfeksiyon ve elektrodun yer değiştirme riski azaltılmış olur ve daha güvenli ve uzun süreli tutulabilir.

Kalıcı Pil (İkinci safha)

Test döneminden sonra yaşam kalitesi ve idrar kaçrma  ayda idrar yapmada belirgin iyileşme saptanan, hastalarda kalıcı sistem önerilir.

Nöromodulasyon

Şekil; idrar sorunu olan hastada kalıcı pil uygulaması ardından görüntü

Bu Sayfayı Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •